Pogosto se pripeti, da želimo graditi na parceli, kjer že stoji objekt. Seveda moramo pred tem star objekt porušiti, da lahko zgradimo novega, za to pa potrebujemo Projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja.
Kadar želimo graditi na mestu, kjer že stoji objekt, moramo tega porušiti. Rušitve pa se moramo poslužiti tudi, če želimo objekt rekonstruirati, prenoviti in želimo ohraniti le del objekta.
Kadar objekt prenavljamo in želimo ohraniti le del tega, oziroma posegamo v konstrukcijo, za to potrebujemo Projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja za prenovo. Gradbeni poseg v konstrukcijo, oziroma sprememba te, je nedovoljenja brez gradbenega dovoljenja.
Prav tako za rušitev objekta, na mestu katerega bomo gradili novo hišo, potrebujemo Projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja, znotraj njega pa elaborate rušitve. Arhitekt lahko naredit projektno dokumentacijo z elaboratom rušitve ločeno, samo za rušitev, druga možnot pa je, da se rušitve in novogradnja obravnavata znotraj enega projekta, kar je seveda bolj cenovno dostopno.
Po tem, ko pridobimo ustrezne dokumente za samo rušenje, pa moramo biti pri postopku rušitve izjemno previdni. Odpadke, ki nastanejo pri rušitvi, je potrebno ustrezno deponirati. Prav tako, pa je pri rušitvi objekta potrebno poskrbeti za varnost osebja, oziroma varnost objekta, kadar rušimo le del tega, za kar je potreben statičen izračun.