Individualna hiša, Dvojček, vrstna hiša, vila blok, Dvojček in dvostanovanjska hiša
Velik predsodek do tipologije stanovanjskega dvojčka vzpodbuja dejstvo, da nas od soseda loči le vmesna stena, ki lahko ob nepravilni zvočni izolaciji prepušča hrup.
Zvočna izolacija je prav tako pomembna kot toplotna izolacija. Poleg izolacije sten so nam pri tem v pomoč tudi okna in vrata z dobro izolacijo. Zvočna izolacija hiše bo stišala ali popolnoma izničila zunanji hrup ali hrup soseda, hkrati pa bo preprečila tudi uhajanje zvokov iz vašega stanovanja.
Dobro izvedena zvočna izolacija je še posebej pomembna pri stanovanjskih dvojčkih, saj si v primeru dvojčka delimo skupno steno s sosednjo enoto. V primeru, ko je stanovanjski dvojček pravilno izveden in ima vsaka enota svojo nosilno steno, z zvočno izolativnostjo nimamo problema. Problem nastane, ko pride do nepravilne izvedbe in dvojčka ločuje le enojna stena. V takšnih in podobnih primerih je potrebna sanacija zvočne izolacije.
Pravilno izvedena zvočna izolacija pri stanovanjskem dvojčku:
Pri gradnji stanovanjskega dvojčka, je na stiku s sosednjo enoto nujna izvedba dvojne stene z vmesno zvočno in toplotno izolacijo. Pri takšni pravilni izvedbi, ki jo določa tudi zakonodaja je ustrezna tudi zvočna izolativnost proti sosednji enoti. Dodatna zvočna izolacija v tem primeru ni potrebna.
Neustrezna zvočna izolacija med enotama in kako jo sanirati:
Pogosto se zaradi varčevanja v fazi gradnje med stanovanjskima enotama dvojčka izvede le enojna stena. Takšna gradnja ni v skladu z zakonodajo, velik problem pa nastane tudi pri zvočni izolativnosti vmesne stene. Problem lahko rešimo z dodajanjem zvočne izolacije ob obstoječo steno na obeh straneh. To storimo tako, da med vertikalne alu nosilce, ki jih privijačimo na steno vstavimo mehko izolacijo, kot naprimer kameno volno, ki bo zadušila udarni zvok, nosilce z izolacijo pa zapremo z dvema cementno-vlaknenima ploščama, ki bosta zadušili hrup. Če bomo steno sanirali na obeh straneh, se bomo učinkovito izolirali pred hrupom soseda.