Objavljeno: 25.02.2016
Gradnja hiše, Potek in način gradnje
Gradnja lastnega doma povprečnemu Slovencu predstavlja velik življenjski cilj. Ker je proces gradnje sestavljen iz večih opravil, ki jih je potrebno izvesti v točno določenem zaporedju, je zelo pomemben pravilen pristop.
IZBIRA IN NAKUP ZEMLJIŠČA
Če niste eden izmed srečnežev, ki imajo zemljišče za gradnjo hiše že v lasti, boste morali kupiti lastno parcelo. Za izbiro primernega zemljišča si je dobro vzeti več časa, saj je od njega odvisna sama zasnova objekta. Večini graditeljev je ob ceni najbolj pomembna lokacija parcele, saj je od tega odvisna bližina vseh javnih ustanov (šola, vrtec, poslovno – upravno središče, kulturne ustanove, športni objekti, i.t.d.). Pred nakupom je potrebno preveriti, če je zemljišče, za katero se zanimamo zazidljivo, nekaj denarja pa boste prihranili, če so na zemljišču že urejeni komunalni priključki. Pomembno je tudi, da preverimo, kakšen objekt je na zemljišču dovoljeno postaviti, včasih je določeno zemljišče namenjeno samo individualnim stanovanjskim objektom ali pa samo večstanovanjskim objektom. Ob vseh formalnostih je zelo pomembna tudi orientacija parcele in pogledi, ki jih nudi.
PROJEKTNA DOKUMENTACIJA IN GRADBENO DOVOLJENJE
Ko izberemo ustrezno zemljišče, za to pridobimo lokacijsko informacijo in geodetski posnetek, lahko poiščemo arhitekta, ki bo začel s pripravo dokumentacije.
Postopek za pridobivanje gradbenega dovoljenja se prične z idejnim projektom, v katerem se določi arhitekturna zasnova hiše. To je zelo pomemben korak, ki poteka v sodelovanju arhitekta in investitorja, od njega pa je odvisna funkcionalnost in arhitekturna podoba objekta. Na podlagi idejnega projekta arhitekt zaprosi za projektne pogoje soglasodajalcev (komunala, elektro, ARSO, telekom i.t.d.).
Po pridobitvi projektnih pogojev sledi izdelava Projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja (PGD), ki ponavadi traja vsaj 1 mesec. Najprej mora arhitekt pripraviti načrte PGD, in jih poslati ustreznim soglasodajalcem. Ko so soglasja soglasodajalcev pridobljena, arhitekt projekt za gradbeno dovoljenje odda na pristojno upravno enoto. Če vse ustreza, se po 1 mesecu izda gradbeno dovoljenje, v nasprotnem primeru upravna enota izda dopolnitve, kar lahko zavleče proces.
Ko imamo gradbeno dovoljenje, je potrebno izdelati projekt za izvedbo (PZI), v katerem so prikazani vsi izvedbeni detajli objekta.
GRADNJA HIŠE
Na podlagi vseh potrebnih dovoljenj lahko investitor prične z izbiro ustreznega izvajalca in gradnjo hiše. Po končanih zemeljskih delih in temeljenju lahko začnemo z nadaljno gradnjo. Če se odločimo za klasično gradnjo, bo ta faza trajala minimalno pol leta, seveda ob predpostavki, da bo delo potekalo brez težav in bomo lahko plačevali delavce, če pa gre za montažno hišo, pa bo vselitev možna v treh ali štirih mesecih od začetka gradnje.
Boš gradil/a? Iščeš nepremičnino?
PRIJAVI SE07.02.2024
Ljubljana - Bežigrad, Šentjakob
1
26.06.2023
Ljubljana - Moste, Sostro
1
29.04.2024
Ljubljana - Šiška, Podutik
5