Poplavno območje, kdaj lahko gradimo?

Objavljeno: 16.02.2016

Nakup ali prodaja nepremičnine, Preveritev parcele

Agencija RS za okolje, ARSO, je ovrednotila vse parcele v Sloveniji glede na to v katerem poplavnem območju ležijo. Z območjem poplavne ogroženosti pa je določeno tudi, kateri posegi so na parceli dovoljeni.

Pogosto velja prepričanje, da na poplavnem območju ne moremo graditi, a to ne drži, ampak je, kot bo razloženo kasneje, gradnja omejena z določili, ki veljajo za določen razred poplavne ogroženosti. Prav tako razredi poplavne ogroženosti ne odražajo nujno naravnega stanja ob poplavi, saj upoštevajo mnoge dejavnike. Tako je potrebno pred gradnjo, oziroma nakupom parcele, nujno preveriti, v kateri razred poplavne ogroženosti spada vaše zemljišče.


Razred nevarnosti, oziroma poplavne ogroženosti je lahko velik, srednji, manjši ali preostali.

V razredu majhne nevarnosti je ob pridobitvi vodnega soglasja in upoštevanja pogojev zapisanih v vodnem soglasju možno graditi naslednje stanovanjske objekte, enostanovanjske stavbe, kot npr. enosružinske hiše, dvojčke, vrstne hiše, prav tako pa tudi dvostanovanjske stavbe, večstanovanjske stavbe ali stanovanjske stavbe z oskrbovanimi stanovanji in stanovanjske stavbe za posebne namene. Če se vaša parcela nahaja v območju srednje nevarnosti, je gradnja na njen dovoljena le, kadar je v območju strnjeno grajenih stavb, naselij in kadar se s predhodno izvedenimi omilitvenimi ukrepi lahko zagotovi, sa vpliv načrtovanega posega v prostor ni bistven, v nasprotnem primeru je gradnja prej naštetih tipologij prepovedana. V vsakem primeru ni mogoče v srednjem razredu graditi stanovanjskih stavb za posebne namene. Nikakor pa ne kupite parcele, ki leži na območju velike poplavne ogroženosti, saj je na njej gradnja katerekoli stanovanjske stavbe prepovedana.

Ne glede na to, v katero območje poplavne ogroženosti spada vaše zemljišče, pa je pri gradnji potrebno upoštevati podrobnejše pogoje in omejitve, ki so določeni s podrobnejšim načrtom za zmanjševanje poplavne ogroženosti po predpisih o vodah oziroma po predpisih, ki določajo posamezno območje poplavne in z njimi povezane erozijske nevarnosti. Tako se lahko zgodi, da moramo naš objekt dvigniti nad koto 0, tudi do npr. 2 m. Pogosto predpis narekuje tudi, da na parceli ne smemo zgraditi kleti, garaže ali nadstreška. Prilagojeno pa mora biti tudi temeljenje, še posebej, kadar je nosilnost tal zelo slaba, takrat je potrebno pri temeljenju uporabiti tudi lesene ali betonske pilote, ki drastično podražijo gradnjo.

Boš gradil/a? Iščeš nepremičnino?

PRIJAVI SE
COINHAB PROJEKTI
Enodružinska hiša Studenci

09.09.2022

Maribor, Studenci

Enota dvojčka Dravlje

12.02.2018

Ljubljana - Šiška, Dravlje

3

Dvojček v Sostrem

02.09.2024

Ljubljana - Moste, Sostro