Najem stanovanja, 5 točk na kaj morate biti pozorni

Objavljeno: 30.07.2015

Individualna hiša, Dvojček, vrstna hiša, vila blok, Vila blok

Preden se lotite iskanja primernega najemniškega stanovanja, morate vedeti nekaj dejstev o samem najemu, pa tudi kako izbrati ustrezno stanovanje.

Najem, oziroma področje najemanja nepremičnine je urejeno s Stanovanjskim zakonom . Z zakonom je opredeljeno tudi ‘’primerno’’ stanovanje, ki se lahko nahaja v eno ali večstanovanjski stavbi in ki ustreza minimalnim tehničnim pogojem.


1. Kako izbrati primerno stanovanje?

Prvi parameter na katerega bodite pozorni, ko izbirate stanovanje je lokacija. Lokacija stanovanja naj bo relativno blizu vaše šole, fakultete, pisarne, oziroma druge vam pomembne lokacije. Prav tako je pomembna mikrolokacija, ki naj bo mirna, urejena, v bližini zelenja in pomembne jevne infrastrukture.

Stanovanje zbirajte tudi glede na višino najemnine, ki naj ne bo previsoka, previsoka pa ne sme biti tudi varščina ali stroški. Najemodajalci pogosto zahtevajo varščino, ki je ponavadi v višini ene najemnine. Varščino dobite povrnjeno po preteku nejemnega obdobja, če v stanovanju niste povzročali škode. Višina varščine in z njo povezana dejstva so opredeljena v najemni pogodbi. Prav tako bodite previdni pri višini stroškov, ki se lahko drastično spreminjajo od poletja do zime. Tudi višina teh naj bo opredeljena s pogodbo.

Na izbiro stanovanja vpliva tudi lega stanovanja, čimvečji del tega naj bo obrnjen proti jugu ali vsaj proti zahodu. Tako boste v stanovanje dobili dovolj svetlobe in ončnih žarkov.

Ko se boste odločali za stanovanje, bodite pozorni tudi na to, kako opremljeno je stanovanje. Ponavadi dobra oprema dvigne ceno stanovanju, po drugi strani pa boste pri neopremljenem stanovanju imeli veliko stroškov z iskanjem in kupovanjem primerne opreme.

Nenazadnje pred podpisom pogodbe od lastnika zahtevajte tudi podatek o energetski izkaznici. Stanovanje mora obvezno imeti energetsko izkaznico, če ga lastnik oddaja za več kot 1 leto. Z energetsko izkaznico je opredeljena energetska učinskovitost stanovanja. Če je stanovanje energetsko neučinkovito bodo toliko višji tudi vaši stroški.


2. Lastnik tudi najemodajalec

Splošno velja pravilo, da lahko najemno stanovanje ali hišo oddaja le oseba, ki je tudi lastnik nepremičnine. Lastnik lahko sicer pooblasti drugo osebo, vendar mora biti pooblastilo ovirjeno pri notarju.

Kdo je lastnik nepremičnine lahko ugotovite zelo hitro, kar po internetu. Podatek najdete v elektronski zemljiški knjigi, do katere lahko dostopate preko spleta.

Za vpogled v zemljiško knjigo potrebujete še dodatne podatke, ki jih lahko najdete na spletni strani geodetske uprave .


3. Najemna pogodba

Ko stanovanje izberete, je naslednji postopek formaliziranje najemniškega razmerja. Z lastnikom stanovanja morate podpisati najemno pogodbo, s katero so opredeljena nejmniška razmerja in opredeljenje obveznosti najemodajalca in najemnika.

Najemna pogodba mora vključevati ustrezne podatke vseh vključenih strank, prav tako mora biti s pogodbo opredeljeno razmerje med strankami. Naprej mora biti v pogodbi opredeljena nepremičnina, naslov te, velikost, stanje opremljenosti, leto izgradnje, ipd. S pogodbo pa mora biti opredeljena tudi dolžina nejmniškega razmerja, mesečna najemnina, stroški, varščina in morebitne osebe, ki bodo stanovanje so-uporabljale.


Ko pogodbo podpišete razmerje formalizirate, tako da lahko to razdrete zgolj po pogojih opredeljenih s pogodbo.


4. Prijava najemnika

Ko je najemna pogodba napisana in ko je odnos formaliziran, vas mora lastnik kot novega prebivalca prijaviti pristojni instituciji.

Najemnik mora biti prijavljen geodetski upravi (GURS) do 15. v mesecu za posle, ki ste jih sklenili v preteklem mesecu. Prav tako morate podatke o novem najemniku sporočiti Evidenci trga nepremičnin (ETN). Lastnik pa mora prihodek od najemnega posla prijaviti tudi davčni upravi (DURS).


5. Subvencije in olajšave

Ko odnos formalizirate z najemno pogodbo, lahko z dokumentom uveljavljate tudi različne pravice. Če ste študent imate pravico do subvencionirane najemnine, mladim družinam pa pripadajo druge olajšave.

Več o subvenciji si lahko preberete na Državnem portalu Republike Slovenije .

Boš gradil/a? Iščeš nepremičnino?

PRIJAVI SE
COINHAB PROJEKTI
Štirisobno stanovanje v Šentjakobu AB

23.02.2023

Ljubljana - Bežigrad, Podgorica

3

STANOVANJE V PODUTIKU S TERASO

29.04.2024

Ljubljana - Šiška, Podutik

5

Dvojček v Sostrem

02.09.2024

Ljubljana - Moste, Sostro