Objavljeno: 19.01.2016
Nakup ali prodaja nepremičnine, Nakup ali prodaja parcele
Skoraj vsako zemljišče, tudi če je zazidljivo, ima pogosto posebne omejitve, oziroma leži na varovalnem območju. Varovalna območja so lahko različna, tako naravna, kot npr. varovalna območja kulturne dediščine.
Varovana območja narave
Za varovana območja narave gre, kadar je posamezno območje označeno kot krajinski park, naravni spomenik, spomenik oblikovane narave, itd. Na omenjenih območjih ni možno graditi stanovanjskih stavb.
Kulturna dediščina
V registru kulturne dediščine lahko najdemo tako varovana območja, kot posamezne stavbe. Na območju Ljubljane lahko pogosto naletimo na parcelo, ki spada pod varovano območje kulturne dediščine, ki je označeno kot npr. arheološko najdišče. Kot kulturna dediščina pa je zaznamovana tudi naselbinska dediščina, kamor lahko spadajo posamezne stavbe ali celotna soseska, kot npr. Murgle. Na omenjenih območjih je ponavadi gradnja dovoljena, ob upoštevanju posebnih pogojev soglasodajalcev.
Gozdovi
Varovana so tudi območja, oziroma posamezne parcele, ki se nahajajo znotraj valovalnega pasu gozda. Na teh območjih se ponavadi lahko gradi, vendar je potrebno soglasje pristojnega zavoda za gozdove.
Vodni viri
Zemljišče se lahko nahaja tudi znotraj vodovarstvenega območja, predvsem kadar se v bližini nahaja vodotok. Posebno varovalno območje narekuje, da moramo za določeno parcelo pridobiti soglasje Agencije RS za okolje, drugače na zemljišču ne moremo graditi. Do težav lahko pride tudi, če v bližini take parcele ni meteorne kanalizacije, saj je lahko ponikanje meteorne vode oteženo.
Varstvo pred poplavami
Gradnja je lahko otežena tudi, če se parcela nahaja na območju poplavne nevarnosti. Tudi v tem primeru moramo, da dobimo gradbeno dovoljenje, za soglasje zaprositi ARSO. V Ljubljani so različna območja nevarnosti od območja preostale nevarnosti, do območja velike nevarnosti. Tako so lahko strožji tudi pogoji, ki onemogočajo gradnjo na določenem zemljišču.
Plazljiva in erozijsko nevarna območja
Zemljišče, ki se nahaja na pobočju hriba, na hribovitem terenu, je ponavadi na plazljivo in erozijsko nevarnem območju. Tako moramo od ARSO-a pridobiti projektne pogoje in zadostiti ter upoštevati ustrezne ukrepe, da lahko pridobimo soglasje in začnemo z gradnjo našega objekta.
Potresno nevarna območja
Celotna Ljubljana leži tudi na potresno nevarnem območju, tako je ob gradnji potrebno upoštevati ustrezne predpise ter zasnovati konstrukcijo objekta potresno varno.
Hrup
V mestih so skoraj vse parcele na območju varstva pred hrupom, nekatere so hrupu bolj izpostavljene kot druge. Tako je pri načrtovanju objekta potrebno upoštevati ustrezne protihrupne ukrepe.
Obramba in varstvo pred naravnimi nesrečami
Zemljišče pa lahko leži tudi na območju za potrebe varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, na območju za potrebe obrambe, območju omilitvenega ukrepa, ipd. V vseh primeri je potrebno za soglasje ob gradnji zaprositi ustreznega soglasodajalca.
Za več informacij o posameznih varovanih območjih nam lahko pišete na info@coinhab.com.
Boš gradil/a? Iščeš nepremičnino?
PRIJAVI SE07.02.2024
Ljubljana - Bežigrad, Šentjakob
1
29.04.2024
Ljubljana - Šiška, Podutik
1
02.09.2024
Ljubljana - Moste, Sostro