Individualna hiša, Dvojček, vrstna hiša, vila blok, Dvojček in dvostanovanjska hiša
Tako dvojčki kot vrstne hiše so prostorsko, finančno in tudi energetsko bolj primeren tip zazidave kot prostostoječa hiša, obe tipologiji pa imata svoje prednosti in slabosti.
Za stanovanjski dvojček ali vrstne hiše se ponavadi odločimo, ko spoznamo, da naše finančne zmožnosti ne dopuščajo izgradnje prostostoječe individualne hiše. Za dvojček ali vrstno hišo gre, ko se odločimo postaviti dve ali več hiš tako, da ju/jih ločuje vmesni zid, vsaka stanovanjska enota pa ima svoj vhod in svoj kos parcele. Izgradnja dvojčkov ali vrstnih hiš ni mogoča na vseh parcelah, zato je pred nakupom parcele potrebno preveriti prostorski načrt, če le ta dopušča tovrstno gradnjo. Parcela mora biti tudi ustrezne velikosti. Parcela na kateri stoji enota dvojčka mora meriti od 250m2 do 450m2, parcela na kateri stoji enota vrstne hiše pa od 150m2 do 350m2.
PRIMERJAVA PREDNOSTI IN SLABOSTI
Obe tipologiji imata svoje prednosti in slabosti, ki nam lahko olajšajo odločanje. Dvojčki stojijo na večji parceli in se s sosednim objektom stikajo le z eno steno, kar nam daje večji občutek zasebnosti, saj imamo kos parcele, ki je povsem zakrit pred morebitnimi pogledi soseda. Ker je parcela pri vrstnih hišah manjša, je zaradi tega manjši tudi občutek zasebnosti, vendar se ta lahko zagotovi s pravilnimi arhitekturnimi ukrepi pri zasnovi vrstnih hiš. Glavna prednost vrstnih hiš v primerjavi z dvojčkom je cena, saj zaradi gradnje v večjih skupinah lahko dosežemo nižje cene pri gradbenih in obrtniških delih, znatno nižji pa je tudi strošek parcele. Prednosti vrstnih hiš je tudi v energetskem prihranku, saj imamo kar dve skupni steni s sosednjimi objekti, kar pomeni manjše toplotne izgube v zimskih mesecih.
Obe tipologiji imata kot že vemo številne prednosti pred prostostoječo individualno hišo.
ISKANJE SOGRADITELJEV
Kako se bomo v dvojčku ali v vrstni hiši počutili je odvisno tudi od sosedov, ki si jih ponavadi ne izbiramo sami. Skupaj s podjetjem COINHAB si lahko najdete sograditelje s podobnimi željami, potrebami in finančnimi zmožnostmi.