Nakup ali prodaja nepremičnine, Nakup ali prodaja parcele
Zemljišče lahko izberemo relativno hitro, a si je za izbiro zemljišča priporočljivo vzeti nekaj več časa, saj je eno ključnih dejavnikov, ki bo vplivalo na zasnovo našega objekta, pa tudi na naše življenje.
1. Zazidljivost in priključki
Najprej je potrebno preveriti, če je zemljišče zazidljivo in, kadar gradite stanovanjski objekt, če je to namenjeno stanovanjski rabi. Oba podatka lahko preberete v lokacijski informaciji, katero vam je dolžan priskrbeti lastnik. Pozitivno je tudi, če je zemljišče komunalno opremljeno, če so na njem že priključki. Tako boste namreč prihranili nekaj denarja.
2. Tip objekta in pozidanost
Pomembno je tudi, da preverite, kakšen tip objekta lahko stoji na zemljišču. Včasih je določeno zemljišče namenjeno samo individualnim stanovanjskim objektom ali pa samo večstanovanjskim objektom. Prav tako je pomembno, da preverimo kakšna mora biti pozidanost zemljišča, saj lahko ugotovimo, da je v nekaterih primerih določeno zemljišče za objekt premajhno. Prav tako pa določena pozidanost omeji tudi velikost bodočega objekta.
3. Orientacija in osončenost zemljišča
Priporočljivo je, da izberete zemljišče, ki je dobro osončeno. Zemljišče naj ne senčijo okoliški objekti ali bližnje vzpetine. Prav tako je priporočljivo, da je zemljišče orientirano tako, da je z daljšo stranico obrnjeno proti jugu, saj bo tako objekt prejel več sonca.
4. Varovalni pasovi
Preden se odločimo za nakup zemljišča, se moramo pozanimati o vseh varovalnih pasovih na zemljišču. To je pomembno, saj v varovalnem pasu ne smemo postaviti objekta. Varovalni pasovi so postavljeni ob oseh vodotokov, oseh daljnovodov, komunalne infrastrukture, cestišča, ob gosdovih, itd. Varovalni pasovi lahko namreč preprečijo gradnjo našega objekta ali pa determinirajo pozicijo tega. Te pa niso problematični v vseh primerih.
5. Predkupna pravica
V nekaterih primerih ima predkupno pravico zemljišča npr. občina ali država. To predvsem v primerih, ko želijo na določenem zemljišču postaviti določeno javno ali prometno infrastrukturo. Lahko se zgodi, da je čez vaše bodoče zemljišče v prihodnosti predvidena cesta, zato na njem ne boste mogli graditi.
Večina od naštetih dejavnikov je definirana v lokacijski informaciji. Lokacijska informacija je dokument, v katerem najdete podatke o zemljišču in njegovih omejitvah, ki so vzeti iz veljavnih prostorskih aktov. To lahko dobite na pripadajoči občini, če ste pooblaščen zastopnik. Najlažje pa je, če lokacijsko informacijo zahtevate od lastnika, pred nakupom parcele.