Objavljeno: 29.03.2021
Nakup ali prodaja nepremičnine, Nakup ali prodaja parcele
Prodajna pogodba je dokument, s katerim se prodajalec zaveže, da bo stvar, ki jo prodaja izročil kupcu tako, da bo ta pridobil lastninsko pravico, kupec pa se zavezuje, da bo prodajalcu plačal kupnino.
Ko nepremičnina postane predmet prodaje, se podrobnosti o tej kupec in prodajalec dogovorita v prodajni pogodbi, na podlagi prodajne pogodbe se tako prenese lastninska pravica, v njej pa mora biti definirana tako kupnina, kot tudi čas prevzema nepremičnine, podrobnosti o zemljiškoknjižnem dovolilu, ipd.
Prodajno pogodbo lahko v navadni pisni obliki z intabulacijsko klavzulo in overjenim podpisom prodajalca sestavi odvetnik ali je ta v obliki notarskega zapisa. Pred podpisom pogodbe je potrebno pridobiti lokacijsko informacijo, iz katere so razvidna prostorska določila in namenska raba, predkupna pravica, k pogodbi pa je potrebno priložiti tudi potrdilo o namenski rabi zemljišča. Če je namenska raba zemljišča kmetijska, je potrebno spoštovati stroga določila glede prodaje, ki veljajo v primeru kmetijske rabe.
Pred prodajo je potrebno biti pozoren na veljavne predkupne pravice, če te veljajo, je potrebno nepremičnino najprej ponuditi predkupnemu upravičencu. Nepremičnina se lahko proda tretji osebi šele, ko upravičenec ne sprejme ponudbe.
Stvarnopravni zakonik določa tudi, da v kolikor ima lastnik lastnine tudi solatnike in se prodja nepremičnina, imajo solastniki predkupno pravico na nepremičnini. Če predkupno pravico uveljavlja hkrati več solatnikov, lahko vsak od njih uveljavlja predkupno pravico v sorazmerju s svojim idealnim deležem.
Predkupno pravico lahko kot solatniki uveljavljajo tudi etažni lastniki, če ima nepremičnina dva ali več etažnih lastnikov in nima več kot pet posameznih delov, imajo pri prodaji posameznega dela v etažni lastnini drugi etažni lastniki predkupno pravico.
Prednostno predkupno pravico pa ima tudi občina, kateri je potrebno prednostno ponuditi nepremičnino. Pred prodajo je potrebno predložiti potrdilo, da se občina odpoveduje predkupni pravici, prej prodajne pogodbe ne smete skleniti, oziroma podpisa overiti.
Obstajajo tudi druge predkupne pravice, ki veljajo v različnih primerih in na katere je potrebno biti pozoren pred prodajo nepremičnine.
Prav tako pa poleg predkupne pravice obstaja tudi pogodbena predkupna pravica.
Pred prodajo nepremičnine je tako potrebno preveriti kar nekaj zadev, predvsem pa urabnistične določila, namensko rabo in predkupno pravico.
Boš gradil/a? Iščeš nepremičnino?
PRIJAVI SE23.02.2023
Ljubljana - Bežigrad, Podgorica
3
09.09.2022
Maribor, Studenci
07.02.2024
Ljubljana - Bežigrad, Šentjakob
1