Zemljiškoknjižno dovolilo

Objavljeno: 01.03.2021

Načrtovanje hiše, Zakonodaja

Zemljiškoknjižno dovolilo je izrecna nepogojna izjava tistega, čigar pravica se prenaša spreminja, obremenjuje ali preneha, da dovoljuje vpis v zemljiško knjigo, kot to opredeljuje stavrnopravni zakonik.

Zemljiškoknjižno dovolilo mora overiti notar, saj mora biti podpis na dokumentu overjen. Zakon o zemljiški knjigi določa, podpis na dovolilu mora biti overjen, to je podpis tistega, čigar pravica se prenaša, spreminja, obremenjuje ali preneha, kot npr. podpis tiskega, ki prodaja, daruje, preužitkari, je hipotekarni dolžnik, je lastnik služečega zemljišča, ipd.

Zemljiškoknjižno dovolilo pride v poštev le za pravnoposlovno razpolaganje s knjižnimi pravicami, kot na primer stvarnimi pravicami in obligacijskimi pravicami, glede na Zakon o zemljiški knjigi. Pri izvirnih načinih pridobitve stvarnih pravic zemljiškoknjižno dovolilo ne pride v poštev.

Vpis v zemljiško knjigo se zahteva za pridobitev, spremembo in prenehanje pravic na temelju pravnega posla na področju nepremičnin, vpis se opravi na podlagi listine, ki vsebuje zemljiškoknjižno dovolilo, kot določa stvarnopravni zakonik. Prav tako je zemljiškoknjižno dovolilo možno nadomestiti, ampak samo v primeru ko sodnik to določi s sodno odločbo. Zemljiškoknjižno dovolilo se ponavadi lahko nadomesti s sodno odločbo v primeru, ko prodajalec nepremičnine kupcu ne bo izročil za vpis sposobne listine. V opisanem primeru bo najverjetneje sledila tožba, saj bo kupec vložil pri sodišču tožbo z zahtevkom na izstavitev za vpis v zemljiško knjigo primerne listine, kar je dajatveni zahtevek, ker prodajalec ni v celoti izpolnil prevzeto obveznost, ki je določena s prodajno pogodbo, katera je v tem, da stvar ki jo prodaja, izroči kupcu tako, da bo ta pridobil lastninsko pravico na njej. Tožbeni zahtevek se ravna na izstavitev listine, če torej kupec zahteva izstavitev zemljiškoknjižnega dovolila. Sodna odločba tako vsebuje izjavo volje, ki je v zemljiškoknjižnem dovolilu in tega nadomešča. Zahteva se torej izstavitev listine o razpolagalnem pravnem poslu.

Torej, v primeru prodaje nepremičnine, v primeru vpisa hipoteke, ipd. je potrebno zemljiškoknjižno dovolilo, overjeno pri notarju, da se sprememba vpiše v zemljiško knjigo, da se na primer nepremičnina lahko prenese na novega lastnika ali da se v zemljiško knjigo lahko vpiše hipoteka.

Boš gradil/a? Iščeš nepremičnino?

PRIJAVI SE
COINHAB PROJEKTI
Štirisobno stanovanje v Šentjakobu C

09.03.2023

Ljubljana - Bežigrad, Podgorica

Enota dvojčka na Ilovškem štradonu

29.06.2021

Ljubljana - Vič, Galjevica

19

Parcela z gradbenim dovoljenjem v Črni vasi

17.07.2024

Ljubljana - Okolica, LJ-Okolica