Uporabno dovoljenje po novem gradbenem zakonu

Objavljeno: 06.09.2018

Načrtovanje hiše, Zakonodaja

Ali ste vedeli, da novi gradbeni zakon tudi od lastnikov novozgrajenih enostanovanjskih objektov zahteva pridobitev uporabnega dovoljenja? Lahko s tem ukrepom pričakujemo manjše odstopanje zgrajenih enostanovanjskih objektov od načrtovanega stanja?

Kako in za kakšne objekte moramo po novem pridobiti uporabno dovoljenje?

Po izgradnji objektov, za katere je predpisano gradbeno dovoljenje, razen za nezahtevne objekte, mora investitor po novem gradbenem zakonu (GZ), ki velja od 1. junija 2018, pridobiti uporabno dovoljenje. V skladu s prejšnjim gradbenim zakonom (ZGO-1) je bilo namreč pridobivanje uporabnega dovoljenja predpisano le za večstanovanjske objekte, sedaj pa je uporabno dovoljenje med drugim pogoj tudi za določitev hišne številke. Pri vseh gradnjah, razen pri zahtevnih objektih in objektih z vplivom na okolje, bo mogoče uporabno dovoljenje pridobiti brez zapletenih postopkov in opravljenega tehničnega pregleda, bo pa moral investitor med drugim predložiti izjave projektanta, nadzornika in izvajalca, da so dela dokončana, skladna z izdanim gradbenim dovoljenjem in da so izpolnjene bistvene zahteve. Za zahtevne objekte in tiste z vplivi na okolje bo treba uporabno dovoljenje pridobiti v posebnem ugotovitvenem postopku na podlagi opravljenega tehničnega pregleda.


Kaj je z objekti, ki imajo uporabno dovoljenje po prejšnjem zakonu?

Za objekte, ki so izpolnjevali pogoje za gradbeno in uporabno dovoljenje po prejšnjem zakonu (ZGO-1), velja, da imajo pridobljeno gradbeno in uporabno dovoljenje po tem zakonu, o čemer se na zahtevo stranke lahko izda tudi odločba.


Je potrebno pridobiti uporabno dovoljenje za obstoječi enostanovanjski objekt?

Lastniki obstoječih enostanovanjskih nepremičnin po novem zakonu niso obvezani pridobiti uporabnega dovoljenja, razen če zaradi neskladne gradnje ukrepa gradbeni inšpektor. Ta predlaga vpis inšpektorskega ukrepa v zemljiško knjigo oziroma zaznambo na nepremičnino. Brez uporabnega dovoljenja boste imeli kot lastnik nepremičnine nemalo težav, saj takšnega objekta po novem ne morete prodati ali ga oddajati v najem. Če takšni objekti nimajo hišne številke, je brez uporabnega dovoljenja ne morete pridobiti, prav tako obstoječi lastniki objektov ne morejo priklopiti na javno komunalno infrastrukturo.


Več težav s starejšimi stanovanji

Več nevšečnostim pa novi zakon prinaša lastnikom stanovanj v večstanovanjskih objektih, ki so se odločili za njihovo prodajo. Večinoma gre za nekdanje enostanovanjske hiše, ki so jih investitorji preuredili v večstanovanjske objekte in posamezna stanovanja prodali etažnim lastnikom. Tudi če je takšna stanovanja uspelo vpisati v zemljiško knjigo, to še ne pomeni, da so skladna z gradbenim dovoljenjem. Lastniki omenjenih nepremičnin tako teh po novem zakonu ne morejo prodati. Zatakne se že pri notarju, ki za overitev pogodbe zahteva gradbeno in uporabno dovoljenje. Uporabno dovoljenje bo po novem postalo pravilo tudi za pridobitev stanovanjskega posojila.
Lastniki takšnih starejših stanovanj za uporabno dovoljenje zaprosijo na upravni enoti. Če so objekti zgrajeni skladno z gradbenim dovoljenjem, je uporabno dovoljenje izdano po razmeroma enostavnem postopku, pri čemer upravna taksa stane dobrih 20 evrov. V kolikor nepremičnina ni v skladu z gradbenim dovoljenjem je postopek dolgotrajen in bolj zapleten, saj moramo nepremičnino legalizirati.

V kolikor vas zanima, kako legalizirati vašo nepremičnino po novem gradbenem zakonu vas vabimo k branju naslednjega nasveta.

Boš gradil/a? Iščeš nepremičnino?

PRIJAVI SE
COINHAB PROJEKTI
Stara hiša v Štepanjskem naselju

31.05.2024

Ljubljana - Moste, Štepanjska vas

2

Stanovanjske hiše Gabrje

24.06.2022

Ljubljana - Okolica, LJ-Okolica

5

Trisobno stanovanje v Šentjakobu AB

20.02.2023

Ljubljana - Bežigrad, Šentjakob