Zemljiška knjiga, kako narediti vpis?

Objavljeno: 10.10.2017

Gradnja hiše, Zemljiška knjiga in kataster

Dejanski lastnik nepremičnine postanete šele z vpisom v zemljiško knjigo, zaradi tega je pomembno, da čimprej uredite status nepremičnine v zemljiški knjigi in se tako izognete nepotrebnim zapletom.

Vpis nepremičnine v zemljiško knjigo je nujen za vse imetnike nepremičnin, saj dejanski lastnik postanete šele ko ste kot lastnik zabeleženi v zemljiški knjigi. Tako se boste izognili marsikateri nevšečnosti pri prodaji svoje nepremičnine, pri pridobivanju hipotekarnega kredita, pri dedovanju in drugih sodnih postopkih. Vpis v zemljiško knjigo je torej za vas bistvenega pomena


Kdo lahko poskrbi za vpis v zemljiško knjigo?


Načeloma, za vpis v zemljiško knjigo poskrbi pridobitelj pravice. Pri nakupu nepremičnine je to kupec, pri ustanovitvi služnosti je to služnostni upravičenec oz. lastnik gospodujoče nepremičnine. Predloge za vpis v zemljiško knjigo lahko vlagajo notarji, odvetniki in nepremičninske agencije. Izjema je vpis lastninske pravice, ki ga lahko opravite osebno na sodišču v času uradnih ur ali pa po elektronski pošti z digitalnim potrdilom.


Kaj se vpisuje v zemljiško knjigo?


V zemljiško knjigo lahko vpisujemo zemljiške parcele, objekte oz. njihove posamezne dele, podatke o nepremičnini in stvarne pravice nepremičnine.

Stvarne pravice na nepremičninah, ki se vpisujejo v zemljiško knjigo so lastninska pravica, hipoteka, služnosti, stavbna pravica, zemljiški dolg in pravica stvarnega bremena. Obligacijske pravice na nepremičninah, ki se vpisujejo v zemljiško knjigo, prepoved obremenitve in odtujitve, zakupna in najemna pravica, predkupna oziroma odkupna pravica, pravica uporabe javnega dobra in druge pravice, za katere zakon tako določa.


Kaj potrebujemo za vpis?


Najprej potrebujete listino, običajno je to pogodba (prodajna, darilna, menjalna,...), z veljavnim zemljiško-knjižnim dovoljenjem, na kateri je podpis prejšnjega lastnika notarsko overjen. Pogodba mora biti tudi potrjena na pristojnem davčnem uradu. Če tudi prejšnji lastnik ni bil vpisan v zemljiški knjigi, potrebujete verigo listin, ki dokazujejo prehode lastninske pravice med lastniki, vse do zadnjega lastnika, ki je trenutno vpisan v zemljiški knjigi.


Zemljiška knjiga je javna evidenca, javno dostopa vsem za pridobitev informacij o nepremičninah. Vpogled je možen tudi preko spleta na portalu e-sodstvo, kjer lahko kot registriran uporabnik preverite podatke o nepremičnini, lahko pa se obrnete tudi na pristojno okrajno sodišče in zahtevate izpisek iz zemljiške knjige.

Boš gradil/a? Iščeš nepremičnino?

PRIJAVI SE
COINHAB PROJEKTI
Gradbena parcela za štiri hiše na Škofljici

23.03.2023

Ljubljana - Okolica, LJ-Okolica

3

Enota dvojčka Sostro

26.06.2023

Ljubljana - Moste, Sostro

1

Štirisobno stanovanje v Šentjakobu C

09.03.2023

Ljubljana - Bežigrad, Podgorica