Hrup sosedov, kako daleč lahko gredo?

Objavljeno: 22.09.2017

Načrtovanje hiše, Zakonodaja

Glasno poslušanje glasbe, zabave pozno v noč, loputanje z vrati, glasbeni inštrumenti in hrup prenove so le nekatere stvari, s katerimi se neprestano soočajo stanovalci večstanovanjskih stavb in sosesk.

Sosedov si praviloma nimamo možnosti izbirati sami. Zaradi različnega stila bivanja, razlik v letih in navadah ter nepoznavanja dolžnosti in pravic lahko pride do konfliktov, ki jih ne moremo rešiti sami. V teh primerih je dobro vedeti kaj vse si lahko naši sosedje privoščijo in kaj lahko mi storimo, da bo naše bivanje in bivanje vseh karseda usklajeno. Ob nastanku problema se je dobro najprej posvetovati s sosedom, ki lahko težave povzroča tudi nevede, ter najti skupno rešitev. Za življenje v bloku ali soseski je namreč potrebna velika mera strpnosti. Vsaka večstanovanjska stavba naj ima na hodniku izobešen tudi interni hišni red, ki ga morajo upoštevati vsi stanovalci.


Kdo je odgovoren za škodo?


Stvarno-pravni zakonik določa, da mora lastnik svojo nepremičnino uporabljati tako, da drugim ne povzroča prekomerne škode oz. ne vznemirja sosedov

Lastnik nepremičnine mora tako odpravljati vzroke, ki izvirajo iz njegove nepremičnine in otežujejo uporabo drugih nepremičnin in odpravljati vzroke, ki povzročajo škodo. Dobro je, da se kot lastnik stanovanja pozanimamo, kaj nam nudi naše zavarovanje v primeru, da škoda izvira iz našega stanovanja.

V kolikor vaši sosedje kršijo zakone, lahko zoper njih vložite tožbo, s katero zahtevate prepoved vznemirjanja, v kolikor pa vam sosedje povzročijo škodo, pa lahko povrnitev škode tudi izterjate.


Kaj lahko storite glede hrupa, ki prihaja od sosedov?


Kršitve, ki so povezane s hrupom obravnava zakon o varstvu javnega reda in miru. Seveda je najbolje, da najprej opozorimo povzročitelja in se poskušamo z njim mirno pogovoriti, v kolikor to ne zaleže lahko obvestimo policijo, ki ima pristojnost za izvajanje nadzora nad spoštovanjem zakona o varstvu javnega reda in miru.

Po 8. členu zakona o varstvu javnega reda in miru je prepovedano na nedovoljen način med 22. in 6. uro motiti mir ali počitek ljudi s hrupom. Izjema so nujni vzdrževalni posegi na objektu. Povzročitelja hrupa se lahko kaznuje z globo od 83 do 209 evrov. Zakon velja tudi ob sobotah nedeljah in praznikih, ki nimajo posebnega statusa in zato za njih velja enaka določba kot za delovnike.

Za prekršek na primer ne velja pasji lajež ali oglašanje drugih domačih živali, saj ne gre za namerno povzročanje hrupa. Prijava laježa je možna le, če obstaja sum mučenja ali zanemarjanja živali. Kot prekršek se ne morejo prijaviti nujni interventni in vzdrževalni posegi, ki jih lahko lastnik stanovanja opravi brez soglasja preostalih lastnikov. V primeru, da vzdrževalni ukrepi ali prenova stanovanja predstavlja nevarnost za druga stanovanja ali skupne prostore se lahko obrnete na upravnika stavbe.


S Coinhabom do dobrih sosedov


Pri Coinhabu imate možnost, da sosede spoznate že v fazi načrtovanja soseske in se tako izognete kasnejšim presenečenjem.

Boš gradil/a? Iščeš nepremičnino?

PRIJAVI SE
COINHAB PROJEKTI
Stanovanjske hiše Gabrje

24.06.2022

Ljubljana - Okolica, LJ-Okolica

5

Starejša hiša s parcelo Brinje 3

19.05.2022

Ljubljana - Bežigrad, Brinje

Enodružinska hiša Studenci

09.09.2022

Maribor, Studenci